طرح تدوین سیپا در تالاب امیرکلایه اجرا شد


سرپرست معاونت آموزشی - پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی گفت: با اجرای طرح اطلاع رسانی، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی تالاب امیرکلایه می توان به جوامع محلی حاشیه تالاب فرصت داد تا در برنامه ریزی های زیست محیطی فعالانه شرکت کنند.

نیلوفر عابدین زاده امروز در حاشیه برگزاری همایش اجرای طرح اطلاع رسانی، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی در تالاب امیر کلایه لاهیجان (CEPA) در گفت وگو با خبرنگاران گفت: تالاب امیرکلایه یکی از سه تالاب بین المللی استان گیلان است که به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد زیستگاهی همچنین حضور پرندگان مهاجر زمستان گذران به‌عنوان یک زیستگاه امن توسط کنوانسیون رامسر ثبت بین المللی شده است.

وی با بیان اینکه این تالاب تحت حفاظت و مدیریت قرار دارد افزود:  تالاب امیرکلایه در حال حاضر با مشکلات و مسائلی نظیر تعداد زیاد پمپ ها و برداشت بی رویه آب خصوصا در فصل تابستان ورود پساب کشاورزی شامل کودهای شیمیایی و سموم مزارع به تالاب، ورود روغن و بنزین موتورهای پمپاژ به درون تالاب، تغییرکاربری بخش وسیعی از حریم تالاب به فعالیت های کشاورزی، افزایش سطح شالیزارها با ایجاد خاکریزهای متعدد، افزایش رشد گیاه آزولا در تالاب مواجه است که حیات آن را در معرض تهدید قرار داده است.

عابدین زاده خاطرنشان کرد: با توجه به این واقعیت که اکثر مشکلات فوق الذکر ناشی از نبود آگاهی ذی مدخلان از تاثیر فعالیت هایشان بر سلامت تالاب و همچنین کارکردها و اهمیت تالاب در چرخه حیاتی و معیشتی جوامع محلی است، گسترش فعالیت های ارتباطات، آموزش و آگاهی افزایی به شدت احساس می شود که بهترین روش برای دستیابی به این هدف تدوین و اجرای برنامه ای مدون تحت عنوان سیپا  (CEPA)یا ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی است.

سرپرست معاونت آموزشی - پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی گفت: آموزش، افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در صورتی که منجر به تغییر نگرش و باور و در نهایت رفتار ذینفعان حوضه تالاب شود، کارآمد بوده و منجر به بهبود شرایط خواهد شد. لذا داشتن برنامه ای جامع و هدفمند و پایش و ارزشیابی اثربخشی فعالیت های آموزشی و مبادله اطلاعات در خصوص حفاظت و بهره برداری خردمندانه از تالاب در این راستا ضروری است.

وی تصریح کرد: این رویکرد طوری طراحی شده است که می توان به جوامع محلی حاشیه تالاب فرصت داد تا در برنامه ریزی های زیست محیطی فعالانه شرکت کنند و به جای بهره برداری بی رویه جهت گذران زندگی، خود عامل حفظ این تالاب شوند.

عابدین زاده ادامه داد: این طرح در کشور تاکنون برای سه تالاب چغاخور چهارمحال بختیاری و تالاب کانی برازان آذربایجان غربی و زریوار کردستان انجام گرفته است و تالاب امیر کلایه چهارمین تالابی است که طرح سیپا برای اجرا توسط پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: طرح سیپای تالاب امیرکلایه  همزمان با تدوین برنامه مدیریت جامع زیست بومی این تالاب و به عنوان یکی از اقدامات اولویت دار برنامه مدیریت جامع زیست بومی در جریان است.بازدید: 110
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر شما :  
بازدید امروز : 10
بازدید دیروز : 38
بازدید کــــل : 20588