معرفی پژوهشکده

 

پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی 

 

پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از هسته های تشکیلاتی- تحقیقاتی جهاد دانشگاهی کشور در راستای غنا بخشیدن به تحقیقات بنیادی- کاربردی محیط زیست با هدف بهسازي محيط زيست با بهره گيري از ظرفيت هاي علمي از طريق انجام پژوهشهاي موردي، بررسي و شناسايي و كمك به رفع نيازهاي تحقيقاتي بخشهاي توليدي، خدماتي و دستگاههاي اجرايي و ايجاد ارتباط فعال و سازنده با ساير موسسات و جوامع علمي و پژوهشي در داخل و خارج از كشور در چارچوب مقررات و ضوابط جهاد دانشگاهي در اردیبهشت ماه سال 1382 شکل گرفت. این پژوهشکده دارای پنج گروه پژوهشی قطعی و یک مرکز خدمات تخصصی است.

 

 

 

 

 

 

گروه پژوهشی محیط زیست طبیعی

- گروه پژوهشی محیط زیست طبیعی به عنوان قدیمی ترین گروه پژوهشی این پژوهشکده در محورهای ارزیابی محیط زیستی،زیست بوم ها و رویکرد سیستمی به زیست بوم های طبیعی و زمینه دستیابی به راهکارهای مناسب برای مواجهه با پیامدهای تغییر در زیست بوم ها مشغول به فعالیت و انجام پروژه های تحقیقاتی است.
 

 

گروه پژوهشی مهندسی محیط زیست

از محور هاي شبكه برنامه این گروه میتوان به روشهای جدید کنترل آلاینده ها و بهینه سازی فرآیندهای تصفیه و از اهداف اصلي و كلان شبكه برنامه این گروه میتوان به تقويت دانش و نگرش مهندسي براساس نتايج حاصل از تحقيقات و انتقال فناوري و ارتقاء‌ توانمندي‌ها و قابليت‌هاي علمي- اجرايي دست‌اندركاران و همچنین توسعه و تحکیم جایگاه گروه و پژوهشکده در عرصه ی خدمات مشاوره ای تخصصی مهندسی محیط زیست و کسب خوداتکایی مالی نام برد.

 

گروه پژوهشی فرآوری پسماند

زمينه فعاليت گروه پژوهشی فرآوری پسماند توانمندسازی علمی – تخصصی گروه در پاسخ گویی به تقاضاهای موجود در محدوده پیرامونی در زمینه حل مشکلات مربوط به تخریب منابع محیط زیست و استفاده بهینه از منابع می باشد. محورهاي شبكه برنامه عبارتند از تبدیل زیستی-شیمیایی و بازیافت و توسعه تکنولوژی و روش های پایش منابع محیط زیست 

 

گروه پژوهشی پایش منابع آب

گروه پایش منابع آب با تکیه بر اسناد فرادست توسعه ملی و استانی با هدف مطالعات پایه ای مدیریت منابع آب در دو بعد کیفی و کمی از سال 90 شکل گرفت و درحال حاضر در آستانه کسب موافقت قطعی از دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی کشور می باشد.

 

 

 گروه پژوهشی مطالعات ناحیه­ ای

این گروه در چارچوب ماموریت جهاد دانشگاهی در برنامه پنجم توسعه پژوهش و فناوری (توسعه دانش و تحقیقات کاربردی مورد نیاز کشور) در سال 1390 فعالیت خود را آغاز نموده و  با ایجاد ساختار پژوهشی منسجم و هدفمند، موفق به کسب موافقت قطعی در سال 1397 از شورای گسترش جهاد دانشگاهی گردیده است.

 

مرکز خدمات تخصصی مدیریت و بهسازی محیط زیست

مركز خدمات‌ تخصصي‌ "مديريت و بهسازي محيط زيست" در جهت‌ تحقق‌ اهداف‌ و سياست‌هاي‌ جهاد دانشگاهي و به‌ منظور بهره‌وري‌ بيشتراز امكانات‌ و دستاوردهاي‌ پژوهشي وكاربردي‌ نمودن‌ اين‌ فعاليت‌ها، در چارچوب‌ ‌ضوابط و مقررات ‌كشور و آيين‌نامه نحوه‌ تشكيل‌ مراكز خدمات‌ تخصصي‌ جهاددانشگاهي‌ تاسيس‌ و به ارائه فعاليتهاي تحقيقاتي و خدماتي در زمينه محيط زيست مي پردازد. اهداف مرکز كاربردي نمودن تجارب تحقيقاتي گروه هاي پژوهشي در زمينه محيط زيست و افزايش خلاقيت هاي فني و به‌كارگيري دانش كسب شده از سوي پژوهشگران می باشد.

 

آزمایشگاه کنترل و آنالیز شیمیایی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

آزمایشگاه خدمات تخصصی شیمیایی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی با در اختیار داشتن تجهیزات و نیروی متخصص در زمینه های مختلف شیمیایی و زیست محیطی، کشاورزی و صنعتی آماده خدمات رسانی به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی اعم از دانشجویان، پژوهشگران و سازمانهای مختلف می باشد. خدمات ارائه شده در این مرکز از قرار زیر می باشد.

 

 

  • اندازه گیری پارامترهای فیزیکوشیمیایی نمونه ‌های آب از قبیل pH، سختی، قلیاییت، شوری، نیترات،BOD ،COD  و همچنین تعیین خلوص مواد شیمیایی
  • اندازه گیری میزان آلاینده های شیمیایی موجود در آبهای طبیعی و آشامیدنی از قبیل آفت کشها، فلزات سنگین و سموم

 

 

کلیه حقوق برای پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی محفوظ است | طراحی و پیاده سازی : مهیانت شمال