ورود تخصصی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی به حوزه تصفیه پساب‌های صنعتی


دکتر طیبی خبر داد: 

ورود تخصصی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی به حوزه تصفیه پساب‌های صنعتی

رییس جهاددانشگاهی در دیدار با مصطفی سالاری استاندار گیلان گفت: پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در حال حاضر به صورت تخصصی در حوزه «تصفیه پساب‌های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمک زدایی» ورود کرده است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی گیلان، دکترحمیدرضا طیبی شنبه 5 آبان ماه در دیدار با مصطفی سالاری استاندار گیلان، با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی جهاددانشگاهی در استان‌های مختلف با تکیه بر ظرفیت‌های بومی، اظهار کرد: واحدهای استانی جهاددانشگاهی با توجه به ظرفیت‌های بومی فعالیت‌های پژوهشی تخصصی را به صورت هدفمند دنبال می‌کنند البته پژوهش‌های استانی با رویکرد ملی دنبال می‌شوند. پژوهشکده محیط زیست هم بنابر پتانسیل‌‌های موجود در گیلان مستقر است.

رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه پژوهشکده محیط زیست در حال حاضر به صورت تخصصی در حوزه «پساب‌های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمک زدایی» ورود کرده است، افزود: برای اینکه نفت به پالایشگاه جهت مصارف یا صادرات برسد باید آب و آب‌نمک که 80 درصد آن را تشکیل می‌دهد از نفت جدا گردد، تحقیقات نشان داده که هر چقدر چاه نفت عمیق‌تر باشد، حجم آب و آب‌نمک هم بیشتر می‌گردد در این راستا پژوهشگران پژوهشکده محیط زیست طی فرایندی موفق به جداسازی ناخالصی‌های مذکور شدند.

وی ادامه داد: همواره پساب‌های صنعتی بجا مانده از فرایند مذکور خود چالش بزرگی برای محیط زیست بوده که پژوهشگران ما توانستند آب و آب‌نمک موجود را به قابلیت استفاده در کشاورزی و همچنین خود صنایع برسانند.

دکترطیبی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشکده در مبحث زباله و امحای آن، گفت: از ابتدای فعالیت جهاددانشگاهی امحای پسماند در دستورکار قرار گرفت که منجربه ساخت واحدهای کمپوست شد، با توجه به اینکه اکنون در دنیا راهی جز سوزاندن زباله برای امحای آن وجود ندارد ولی این کار باید با بهترین روش انجام شود.

رییس جهاددانشگاهی بیان کرد: با توجه به تعدد زباله سوزها و واحدهای کوچک که خود باعث تشدید آلاینده‌ها می‌شوند و فلزات سنگین نظیر سرب را در محیط زیست بجا می‌گذارند، لذا بهتر است که کار بزرگی را با مشارکت‌ شرکت‌های خارجی انجام دهیم، جهاددانشگاهی متولی انتقال تکنولوژی است و می‌تواند در این راستا و با بهره گیری و انتقال دانش فنی لازم به کشور، چالش‌های زیست محیطی پیشرو را حل کند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی گیلان می‌تواند در بحث چای هم بصورت تخصصی ورود کند، گفت: پژوهش‌هایی در راستای «ارتقای کیفیت برگ چای» و «افزایش تولید چین چای» توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی به نتیجه رسیده که این امکان وجود دارد به مرحله صنعتی شدن برسد. علاوه بر موارد مذکور جهاددانشگاهی در حوزه برنج و کاهش سن باروری ماهیان خاویاری هم مطالعات کاربردی دارد.

دکترطیبی ادامه داد:  جهاددانشگاهی در حوزه پزشکی نظیر درمان ناباروری، سلول درمانی، سرطان برست، زخم‌های بدخیم و مزمن خدماتی را در حال ارائه دارد که این خدمات می‌توانند در استان گیلان اجرایی شوند.

رییس سازمان جهاددانشگاهی با بیان اینکه به دنبال کاربردی کردن پژوهش‌ها هستیم، افزود: جهاددانشگاهی با وجود ظرفیت‌های علمی و پژوهشی موجود می‌تواند خدمات علمی را به جامعه ارائه دهد.

 وی همچنین از احداث مجتمع رفاهی، آموزشی و فرهنگی جهاددانشگاهی در گیلان خبرداد و گفت: زمینی به مساحت 5500 مترمربع در چابکسر جهت احداث مجتمع چندمنظوره رفاهی، آموزشی و تفریحی خریداری شده و در حال اخذ مجوزهای احداث هستیم.

 منبع خبربازدید: 357
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر شما :  
بازدید امروز : 12
بازدید دیروز : 26
بازدید کــــل : 19585